BLOG

Ulusal Kripto Para Borsaları Siber Güvenlik Risk İncelemesi 2024

Yayınlanma Tarihi

Nisan 26, 2024

Paylaş

Bu çalışmada, Security Scorecard platformunu kullanarak; Türkiye’de faaliyet gösteren 10 ulusal kripto para borsası şirketinin siber güvenlik olgunluk düzeylerini inceledik. Elde ettiğimiz detaylı bulguları analiz ederek, kripto para borsası şirketlerinin siber güvenlik konusundaki genel hazır bulunuşluluk durumlarını ortaya koyan özet bir değerlendirme sunduk.

kripto para borsaları

Forcerta olarak Türkiye temsilcisi olduğumuz Security Scorecard, kurumsal siber güvenliğin genel durumunu izleyen ve puanlayan bir platformdur. Özetle, bir hacker gözüyle şirketin ve tedarikçilerinin dijital ayak izlerinden siber güvenlik risklerini tespit ederek iyileştirme için aksiyonlar önerir.

Siber güvenlik risk alanlarının analizi sonucunda, sektörel ortalama güvenlik skorunun genel olarak sağlam bir güvenlik duruşuna işaret ettiği ancak belirli risk alanlarında iyileştirilmesi gereken noktaların olduğu belirlenmiştir. Özellikle alan adı sağlığı, uygulama güvenliği ve network güvenliği gibi kritik alanlar dikkate alınmalıdır. 

Yüksek performans gösteren alanlar, sektördeki olgunluk seviyesini yansıtmakta ve güvenlik konusunda öne çıkan şirketleri belirginleştirmektedir.

Bu çerçevede, ulusal kripto para borsası şirketlerinin siber güvenlik stratejilerini sürekli olarak güncellemeleri ve özellikle zayıf olduğu tespit edilen alanlarda iyileştirmeler yapmaları önem arz etmektedir. Bu sayede, sektördeki siber güvenlik standartları yükseltilmiş ve müşterilerin güvenliği daha etkin bir şekilde korunmuş olacaktır.

kripto para borsaları

Yukarda özetlerini paylaştığımız Ulusal Kripto Borsaları – Siber Güvenlik Risk Raporu’na erişmek isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Formu göndermeniz sonrası rapora yönlendirileceksiniz.